Get this Widget

Campionatele Europene de judo Under-23: Marcel Cercea a cucerit medalia de bronz

0

Marcel Cercea a cucerit medalia de bronz a categoria 73 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de judo Under-23 de la Gyor (Ungaria).

Sportivul din România s-a impus, în turul al doilea, în fața macedoneanului Borce Angelov, în optimi a trecut de elveţianul Timo Allemann, iar în sferturi s-a impusîn sferturi în faţa austriacului Christopher Wagner. Marcel Cercea a pierdut însă semifinala cu kosovarul Akil Gjakova, câştigând meciul pentru bronz cu georgianul Aleko Mamiaşvili. România participă la competiţie cu 16 judoka, 8 la masculin şi 8 la feminin.

La competiţie sunt înscrişi 297 de sportivi din 37 de ţări, 178 la masculin şi 119 la feminin.

Autor: Mihai Colț