Get this Widget

EURO 2018:Naţionala României de handbal a învins categoric echipa Norvegiei

0

EURO 2018 reprezintă un moment de bucurie pentru iubitorii sportului din România, Naționala noastră de handbal feminin reușind o victorie categorică în fața echipei Norvegiei. Mândria este imensă, având în vedere că româncele s-au impus cu scorul de 31-23 (18-12) în fața deținătoarelor titlului european.

Ultimul meci al Naționalei României din Grupa D a Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 a avut loc la Brest, Franța.

Tricolorele au făcut un meci remarcabil, obţinând prima victorie în faţa Norvegiei la un turneu final după o pauză de 18 ani. România a câştigat grupa şi merge în grupele principale cu maximum de puncte.

Primul sfert de oră al partidei a fost unul echilibrat, cele două echipe alternând la conducere pe tabela de marcaj. România a reuşit să se desprindă, de la 8-8 (13) la 12-8 (17). Jucătoarele antrenate de Ambros Martin au făcut un joc excelent şi diferenţa a crescut la un neverosimil 17-10 (min. 24), pentru ca la pauză scorul să fie 18-12, scrie AGERPRES.

Scandinavele au arătat un reviriment în debutul părţii secunde, cu două goluri consecutive (18-14), dar jucătoarele noastre şi-au revenit şi au înscris de trei ori la rând, 21-14 (min. 40). Diferenţa maximă de pe tabelă a fost de nouă goluri în favoarea României, 28-19 (53), astfel că selecţionerul României a utilizat în finalul partidei şi jucătoarele care au evolua mai puţin, dar care au trecut cu brio testul.

Yuliya Dumanska a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, având 14 mingi apărate şi un procentaj excelent de 44%.

• Selecţioner: Thorir Hergeirsson.

Au arbitrat rusoaicele Viktoria Alpaidze şi Tatiana Berezkina.

În celălalt meci al grupei, Germania a dispus de Cehia cu 30-28.

România a ocupat primul loc în grupă, cu 6 puncte, urmată de Germania, 4 puncte, Norvegia, 2 puncte, Cehia, 0 puncte. Primele trei s-au calificat în grupele principale.

În Grupa C, Ungaria a învins Spania cu 32-26, iar Olanda a surclasat Croaţia cu 34-23. Olanda a câştigat grupa cu 6 puncte, urmată de Ungaria, 4 puncte, Spania, 2 puncte, Croaţia, 0 puncte.

România şi Olanda vor începe Grupa principală II cu câte 4 puncte, Ungaria şi Germania vor avea câte 2, iar Spania şi Norvegia, 0. România va juca următorul meci contra Olandei, pe 9 decembrie, la Nancy.

Autor: Mihai Colț