Get this Widget

Mondialele de haltere pentru cadeți. Sportivii din România au cucerit nouă medalii

0

Sportivii din România au cucerit, până acum, nouă medalii la Mondialele de haltere pentru cadeţi de la Las Vegas (Nevada/SUA).

Șase dintre aceste medalii au revenit fetelor, care și-au trecut duminică în palmares două medalii de argint şi patru de bronz.

Celelalte trei medalii au fost câștigate de Florin Cosmin Krupla la categoria 49 kg, argint la smuls şi total, respectiv bronz la aruncat.

De asemenea, la categoria 49 kg, Mihaela Valentina Cambei a luat argintul la smuls, cu 73 kg, a luat bronzul la aruncat, cu 86 kg, şi argintul la total, cu 159 kg.

Andreea Cotruţa a cucerit trei medalii de bronz la categoria 55 kg, fiind înregistrată cu 76 kg la smuls, cu 95 kg la aruncat şi cu 171 kg la total.

La categoria 67 kg, Robert George Florea s-a clasat pe locul 8 la smuls, cu 115 kg, a terminat pe 6 la aruncat, cu 145 kg, şi pe 7 la total, cu 260 kg.

Autor: Mihai Colț