Get this Widget

Volei feminin. Ştiinţa Bacău s-a calificat în sferturile Cupei CEV

0

Fetele echipei de volei Știința Bacău au reușit performanta de a se califica în sferturile de finală ale Cupei CEV. Voleibalistele din România au dispus cu scorul de 3-0 (25-20, 25-21, 25-22) formaţia olandeză Sliedrecht Sport.

Volei feminin. Ştiinţa Bacău a câștigat meciul în deplasare, la Sliedrecht, într-o oră şi 8 minute, după ce în prima manşă câştigase doar cu 3-2.

Cea cea mai bună jucătoare a echipei antrenate de Florin Grapă a fost Denisa Adriana Rogojinaru, care a marcat 17 puncte.

La rândul lor, Ana Cristina Cazacu și Georgiana Faleş au contribuit cu 12 puncte, respectiv cu 9 puncte.

De la gazde s-au remarcat Fleur Savelkoel, 12 puncte, şi Brechtje Kraaijvanger, 10 puncte.

La următorul meci, sportivele din România vor înfrunța echipa câştigătoare dintre VK UP Olomouc (Cehia) şi Asterix Avo Beveren (Belgia). Olomouc s-a impus cu 3-1 la Beveren, iar returul se va juca joi, în Cehia.

Ştiinţa Bacău este a doua echipa din România care se califică în sferturile Cupei CEV, după CSM Volei Alba Blaj, care a trecut de formaţia cehă VK Prostejov cu scorul de 3-0 (27-25, 25-19, 25-18), după 3-0 şi în tur.

Autor: Ioana Galeș